Opłaty notarialne
Wynagrodzenie notariusza (nazywane „taksą notarialną”) za dokonywane czynności notarialne jest ustalane indywidualnie na podstawie umowy z notariuszem, zaś jego wysokość określona została w przepisach rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.
Wysokość wynagrodzenia notariusza uzależniona jest od rodzaju i stopnia skomplikowania dokonywanej czynności notarialnej oraz czasu poświęconego na jej rzetelne przygotowanie.
Po dokonanej czynności notarialnej notariusz ma obowiązek sporządzić wypisy aktu notarialnego, tj. kopie podpisanego przez Państwa oryginału aktu, które następnie wydawane są stronom czynności oraz wysyłane do właściwych urzędów i instytucji (sądów, urzędu skarbowego, urzędu gminy, wydziału geodezji). Za sporządzone wypisy notariusz pobiera wynagrodzenie, przy czym koszt wypisu uzależniony jest od ilości stron i zgodnie z wyżej powołanym rozporządzeniem nie może przekroczyć kwoty 6 złotych netto za stronę.
Wynagrodzenie notariusza jest kwotą netto, do której należy doliczyć 23% podatku VAT – zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.
Oprócz taksy notarialnej notariusz przy dokonywanej czynności pobiera następujące opłaty i podatki:
Podatek od czynności cywilnoprawnych
Notariusz jako płatnik tego podatku zobowiązany jest do pobrania go od stron przy sporządzanej czynności notarialnej, a następnie do przekazania właściwemu Urzędowi Skarbowemu. Jego wysokość oraz to czy wystąpi zależy od okoliczności danej sprawy. Podatek od czynności cywilnoprawnych uregulowany jest w ustawie z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Podatek od spadków i darowizn
Notariusz jako płatnik tego podatku zobowiązany jest do pobrania go od stron przy sporządzanej czynności notarialnej, a następnie do przekazania właściwemu Urzędowi Skarbowemu. Jego wysokość oraz to czy wystąpi zależy od okoliczności danej sprawy. Co do zasady, przy umowach darowizny w obrębie najbliższej rodziny (np. między małżonkami, rodzeństwem, rodzicami i dziećmi, dziadkami i wnukami) podatek ten nie występuje, w związku z obowiązującym zwolnieniem podatkowym. Podatek od spadków i darowizn uregulowany jest w ustawie z dnia 28 lipca 1983 roku roku o podatku od spadków i darowizn
Opłaty sądowe
Opłaty pobierane przez notariusza i przekazywane właściwemu wydziałowi ksiąg wieczystych za dokonanie odpowiednich dla danej czynności wpisów w księgach wieczystych. Ich wysokość regulowana jest ustawą z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Opłatę rejestracyjną
Opłata za umieszczenie elektronicznego wypisu aktu notarialnego w Centralnym Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych – pobierana na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ordynacja podatkowa w wysokości określonej w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 lutego 2023 roku w sprawie przechowywania w Centralnym Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych aktów notarialnych, zarejestrowanych aktów poświadczenia dziedziczenia i zarejestrowanych europejskich poświadczeń spadkowych – aktualnie w wysokości 5 złotych.
W celu indywidualnego ustalenia całkowitych kosztów jakie poniosą Państwo przy załatwieniu danej sprawy prosimy o kontakt z sekretariatem Kancelarii.
W przypadku ustalenia kosztów dla bardziej skomplikowanych spraw, które wymagają uprzedniej konsultacji oraz sprawdzenia dokumentacji, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z notariuszem.
Wszystkie koszty opłacają Państwo po dokonanej czynności notarialnej w sekretariacie Kancelarii – gotówką lub kartą – przy czym płatność kartą możliwa jest jedynie w zakresie wynagrodzenia notariusza wraz z podatkiem VAT, natomiast ewentualna możliwość opłaty podatków i opłat sądowych w formie bezgotówkowej wymaga wcześniejszego ustalenia z notariuszem.
Numery rachunków bankowych do dokonywania płatności:
Rachunek do wpłat na poczet wynagrodzenia notariusza, podatków i opłat sądowych:
Bank Pekao S.A.: 59 1240 5211 1111 0010 4520 2468